Rallyflygning hos Västerås Flygklubb

Västerås Flygklubb bjuder in till kurs och tävling i Rallyflygning för nybörjare. Rallyflygning innebär tävlingsflygning som tvåmannabesättning. Grundkursen hålls 5-6:e september och tävlingen går av stapeln den 12:e september.

Med denna artikel vill vi undersöka intresset bland SFK:s piloter att delta i evenemanget. Det är VFK som organiserar, men det vore trevligt om vi kunde delta gemensamt! Är du intresserad av att pröva denna tävlingsform?

UPPDATERING 2015-09-02: Benny Gustafsson kommer att samordna klubbens deltagande och nås på 070-695 33 79 eller via e-post [email protected]. Om du vill vara med och ännu inte är anmäld bör du kontakta Benny snarast (sista anmälningsdag till VFK är nämligen 6:e september).

En video om Rallyflygning:

INTRODUCING RALLY FLYING from Florian Films on Vimeo.


VFK:s inbjudan finns här (samt bifogad till detta inlägg).

BilagaStorlek
grundkurs_samt_tavling_i_rallyflyg.docx17.08 kB